Zpět na harmonogram cvičení


Kosoúhlé promítání,

Asi není nastaveno vykreslování obrázků! nebo také šikmé promítání, je rovnoběžné promítání na jednu průmětnu směrem, který má od průmětny odchylku φ jinou než 90°. Promítací paprsky S jsou tedy rovnoběžné, ale ne kolmé k průmětně. Průmětna je rovnoběžná (nebo přímo ztotožněná) s některou z hlavních (souřadných) rovin.
Výhodou tohoto způsobu zobrazení je skutečnost, že předměty, které se nacházejí v té souřadné rovině (půdorysna, nárysna, bokorysna), která je rovnoběžná s promítací rovinou, jsou zobrazeny v reálné (skutečné) velikosti.
 
Kosoúhlé promítání do obecné roviny se nazývá kosoúhlá axonometrie.
Asi není nastaveno vykreslování obrázků!    My budeme promítací rovinu umisťovat do bokorysny μ(y,z), tedy souřadné roviny určené osami y,z.
  • ω označuje úhel průmětů souřadnicových os x a y;
  • zkracuje se osa x;
  • směr zkrácení je současně směr afinity mezi kosoúhlými půdorysy a jejich otočenými obrazy, při otočení půdorysny π kolem osy y (která je osou afinity) do průmětny μ(y,z).
     

 
Více o kosoúhlém promítání například v bakalářské práci
Asi není nastaveno vykreslování obrázků!

 
Kružnice v půdorysně
 
Sestrojte šikmý průmět kružnice ležící v půdorysně π, znáte-li její střed S=[50; 78; 0] a jeden její bod M=[75; 100; 0], jestliže je promítací aparát Kosoúhlého (šikmého) Promítání určen: KP (ω=120°, q=4/5).
 
Průnik přímky s tělesem
 
Sestrojte průnik přímky q(P=[–10; 110;  0], Q=[70; 30; 50]) s pravidelným čtyřbokým jehlanem, který má podstavu v půdorysně π a výšku v=100, jestliže vrchol podstavy A=[80; 65; 0], střed podstavy S=[50; 60; 0]. Promítací aparát je určen: KP(ω=135°, q=3/4).
 
Řezy těles
 

Zpět na harmonogram cvičení