Zpět na harmonogram cvičení


Kolmá axonometrie

Asi není nastaveno vykreslování obrázků! Axonometrie (axa = osa; odtud také název, doslova „odměřovat podél os“) je rovnoběžné promítání.
Promítáme na průmětnu (obvykle svislou) kolmým nebo šikmým směrem a proto rozlišujeme axonometrii kolmou nebo šikmou. Technická praxe používá oba druhy axonometrií především pro jejich názornost.
 
My budeme probírat pouze kolmou axonometrii.
 
Jaký je rozdíl mezi kótovaným promítáním a kolmou axonometrií? Obojí je kolmé promítání na jednu průmětnu. Rozdíl je v umístění systému souřadnic vzhledem k průmětně.
Asi není nastaveno vykreslování obrázků! Souřadnicový systém má v axonometrii obecnou polohu vzhledem k průmětně. Tedy osy x, y, z jsou v axonometrii k průmětně šikmé (neleží v průmětně ani na ni nejsou kolmé). Úsečka na souřadnicové ose se promítáním zkrátí tím víc, čím větší úhel svírá osa s průmětnou. Rozměry těles se pak nanášejí v určitém měřítku rovnoběžně s těmito osami.
 
Podstatnou roli v axonometrii bude hrát to, v jaké poloze si zvolíte systém souřadnic vzhledem k průmětně. Osy axonometrického promítání lze zvolit libovolně, obvykle se však osa z („výška“) volí jako svislá.
 
Hlavní výhoda axonometrie proti složitějším metodám promítání je v tom, že se průmět snadno konstruuje a že se z něho dají rozměry odečíst poté, co stanovíme měřítka na jednotlivých osách (viz obrázek vedle).
 
Nevýhoda může být v tom, že v axonometrické projekci se rovnoběžky nesbíhají a tak je perspektivní dojem nedokonalý.
 

 
Zobrazte bod A, když: Δ XYZ=(90; 100; 110), A=[35; 20; 60] (viz vedlejší obrázek).
Axonometrický trojúhelník Δ XYZ je dán délkami svých stran: |XY| = 9 cm,   |YZ| = 10 cm,   |ZX| = 11 cm.
Průměty souřadnicových os x, y, z se zobrazí jako výšky tohoto trojúhelníka. Průsečík výšek (průmětů os) je průmětem počátku O.
Půdorysna π je otočena kolem přímky XY do axonometrické průmětny. Otočená poloha (O) počátku O leží na ose z a na Thaletově kružnici nad průměrem XY.

 

 
Úlohy s tělesy, která mají podstavu v půdorysně.
 
        Vytiskněte si zadání!

 
Řezy těles rovinou Proniky přímek s tělesy

Zpět na harmonogram cvičení