Zpět na harmonogram cvičení


Mongeovo promítání

Asi není nastaveno vykreslování obrázků! využívá rovnoběžného pravoúhlého promítání objektu do dvou (průměten) na sebe kolmých rovin. Půdorysny π (zelená , osy x,y) ve vodorovné poloze a nárysny ν (modrá , osy x,z) ve svislé poloze. Jméno této metodě dal francouzský přírodovědec, revoluční politik a matematik Gaspard Monge (1746 – 1818), jenž je pokládán za otce deskriptivní geometrie.
 
Na vedlejším obrázku jsou pomocí šipek naznačeny kladné směry jednotlivých os x+, y+ , z+ (využíváme pro určování souřadnic).
 
Libovolný bod A v prostoru nejprve promítneme (svislým) směrem 1S kolmo do půdorysny π a dostaneme průmět A'1 a potom (vodorovným) směrem 2S kolmo do nárysny ν a dostaneme průmět A2 .
Ovšem oba tyto průměty jsou v rovinách navzájem kolmých. Proto vodorovnou půdorysnu sklopíme podle naznačených černých čtvrtkružnic se šipkou do nárysny, aby obě ležely ve stejné rovině (na jednom papíru). Tím nám průmět A'1 přejde do bodu A1 .
Bod A1 je půdorysem bodu A v mongeově promítání a bod A2 je nárysem bodu  A .
Asi není nastaveno vykreslování obrázků!
(Soubor CD-ROMů Deskriptivní geometrie / pro I. ročník Stavební fakulty VUT v Brně / Kap. 5. Mongeova projekce [čti monžova]) Úlohy s tělesy
 
Zobrazení těles (STŘEDOVÁ KOLINEACE A OSOVÁ AFINITA).
 
Vytiskněte si zadání!
 
Řezy těles rovinnou Průniky přímek s tělesy

Zpět na harmonogram cvičení